Šunys mus myli, bet iš meilės paklusnumas neatsiranda. Bent jau ne toks, kokio pageidauja šeimininkai. Tuomet prisiperkame brangiausių parduotuvėje rastų skanėstų ir jais mojuodami tikimės besąlyginio komandų vykdymo. Gaila, tačiau viskas ne taip paprasta.
Didžioji dalis šeimininkų įsitikinę, kad šuns mokymas be skanėstų tiesiog neįmanomas. Iš dalies tai tiesa, ypač kalbant apie jaunus šuniukus. Bet, ką daryti jei dingus skanėstams, kartu su jais išnyksta ir iki tol mokėtos komandos? Atsakymas paprastas – pasitelkite skirtingas paskatinimo rūšis.
Apie tai, kodėl dresūroje svarbu naudoti ne vien maistą, pasakoja LKD dresuotoja, veterinarijos felčerė Aura Jankūnaitė.
Išmeskite maisto dubenėlį!
Vienas pirmųjų namų drabų pradedant dresuoti šunį – sukurti gerą motyvaciją maistui. Paslaptis paprasta: nevalgių šunų nėra (99%). Yra tik sugadintas išlikimo instinktas, kuomet šeimininkai maistą atiduoda šiaip sau, šuniui nereikia dėl jo stengtis, o perteklius tiesiog paliekamas dubenėlyje.
Ir jei šuo nevalgo savo ėdalo, o laukia, kol įdėsite ką nors skanesnio, įpilsite nors lašelį aliejaus – sveikinu, Jūsų šuo Jus išauklėjo jam visuomet duodi skaniau. O tai savaime tikrai nepasikeis.
Šunys mokosi susikurdami asociacijas, tad viena pirmųjų – kad dubenėlyje visuomet yra maisto. Tad, galvojant logiškai, kam daryti komandas už maistą, jei jo yra namuose? Taip po truputį sugadinamas noras dirbti su žmogumi, stengtis dėl išlikimo.
Būtent todėl, jei norite motyvuoto ir už maistą norinčio dirbti šuns, visų pirma atsisakykite maisto dubenėlio (vandens dubenėlį palikite savo vietoje). Tegu šuo visą maisto porciją užsidirba. Labai svarbu tai, kad jiems dirbti labai patinka!
Kodėl apskritai su maistu šunį dresuoti labai patogu? Kai šuo yra motyvuotas maistu, galime padaryti daugybę to paties pratimo pakartojimų, palaipsniui įtvirtinant žinias. Vadinasi, per trumpą laiką galime gauti gerokai kokybiškesnius rezultatus.
Labai svarbu tai, kad maistinis paskatinimas nebūtinai reiškia skanėstus. Dėl alergijų ir nutukimo rizikos savo klientams visuomet rekomenduoju naudoti pagrindinį šuns maistą. Ir visą dienos porciją atiduoti išskirtinai už atliktas komandas.
Žaidimas – svarbus kaip oras
Kitas paskatinimo būdas, kurį dažnai nepelnytai nuvertina, yra žaidimas. Jei išmoksite kokybiškai žaisti, tai bus vienas idealiausių motyvacijos būdų. Taip, kokybiškai žaisti taip pat reikia mokytis!
Blogiausia yra tai, kad jei mes neišmokome savo augintinių žaisti su mumis, jie žaidimų susiranda patys: tai gali būti drugeliai, kiti šunys ar paprastos šiukšlės ant žemės. Tai reiškia, kad šunų akyse netenkame labai svarbios rolės – su mumis tiesiog nuobodu. Ypač lauke.
Vienas pirmųjų patarimų, susijusių su žaidimu – turėkite bent vieną stebuklingą žaislą, kuris atsiranda tuomet, kai jūs inicijuojate žaidimą. Apskritai kalbant, jei į žaidimą žiūrėsime, kaip į paskatinimo priemonę, tai stebuklingas žaislas turėtų atsirasti tada, kai norite apdovanoti savo augintinį.
Kitas patarimas – nepersistenkite. Žaidimas turėtų baigtis tada, kai šuniui labai linksma ir smagu su Jumis žaisti. Jei šuo pavargo, o Jūs vis dar žaidžiate, greičiausiai kitą kartą jis jau vengs žaidimo kartu.
Džiaukitės, bet netapkite radiju
Šunys yra itin socialūs gyvūnai, tad jei išmoksite motyvuoti šunį savo džiaugsmu ir komunikavimu, galėsite bent kuriam laikui pamiršti skanėstų prigrūstas kišenes.
Patikėkite, daugelis šunų stengiasi įtikti šeimininkui ir puikiai supranta, kada tai jiems pavyksta. Tad leiskime savo augintiniams tai pajausti – skatinkite balsu, pasidžiaukite, kai šuo atlieka komandą. Socialinis paskatinimas gali būti labai smagus ir naudingas. Tačiau čia atsiranda vienas bet.
Visai nejučiomis galime paskatinti ir nenorimus dalykus. Pavyzdžiui, jei šuo bijo kokio nors objekto ir nenori artėti jo link, mes pradedam kalbinti, glostyti ir raminti. Tokiu būdu savo kūno kalba, emocijomis mes parodome, kad tokia šuns būsena yra tinkama ir taip visai netyčia paskatiname baimę.
Tad svarbiausia puikiai atskirti situacijas, kada reikia šunį skatinti, o kada geriau patylėti.
Be to, socialinis paskatinimas jokiu būdu nereiškia komandų kartojimo. Kai komandą tenka sakyti ne vieną kartą, tai tiesiog parodo, kad šuo nėra įsisavinęs, kokios elgsenos mes iš jo tikimės. Nepamirškite naudoti gestų ir paleidimo komandų – taip užtikrinsite, kad komanda bus ne tik įvykdyta, bet ir išlaikyta iki kol pasakysite kitaip. Antraip, būsite tarytum radijo fonas ir šuo pradės rinktis, kada Jūsų klausyti, o kada geriau „negirdėti“.
„Įdarbinkite“ kasdienes situacijas
Rečiausiai naudojamas, bet dažniausiai didžiausią vertę šuniui turintis paskatinimas yra buitinis. Šis paskatinimas reiškia, kad galime panaudoti bet ką, ko tuo metu nori mūsų augintinis.
Pavyzdžiui, šuo nori bėgti pro duris į lauką. Puiku! Pirma palaukime, kol šuo atsisėda, tada atidarome duris ir paleidžiame augintinį. Atrodytų įprasta ir kasdienė situacija, tačiau jei ją „įdarbinsite“, paversite puiku paskatinimu ir taip padidinsite motyvaciją dirbti su jumis.
Vienas paprastas namų drabas: pasiimkite popieriaus lapą ir surašykite dvidešimt dalykų, kuriuos labiausiai mėgsta Jūsų šuo. Tinka viskas – maistas, žaislas, paglostymas ir t.t. Pirmus dešimt dalykų surašyti tikrai nebus sunku, o tikroji kūryba prasideda nuo pusės sąrašo. Būtent paskutinieji dalykai ir bus stipriausi buitiniai paskatinimai Jūsų šuniui.
Buitinius paskatinimus galima naudoti kiekvieną dieną, tad ir visa dresūra įsipins į kasdienes situacijas. Tai reiškia, kad pratimai, kuriuos išmokote dresūros aikštelėje pagaliau atsipirks ir šuo bus linkęs klausyti Jūsų nepaisant aplinkinių dirgiklių ar nepalankių situacijų.
Kada skatinti geriausia?
Jei norite motyvuoto ir su Jumis dirbti trokštančio šuns, kuo dažniau ieškokite už ką paskatinti ir kuo rečiau už ką jį bausti. Iš žmogiškosios pozicijos visuomet pastebime, kai augintinis elgiasi netinkamai, o gerus pasirinkimus priimame, kaip savaime suprantamus. Tai visiškai neteisinga šuns atžvilgiu!
Dresuodami šunį pasistenkite atrasti situacijas, kuriose jis viską atlieka puikiai ir tik tuomet palaipsniui didinkite dirgiklius, kol šuo paklusniai elgsis bet kur ir bet kada.
Be to, išmokite stebėti savo augintinį ir leiskite jam suprasti, kuri elgsena Jus džiugina – taip šuo bus linkęs ją kartoti.
Ir svarbiausia – nepamirškite, kad dresūra bus veiksminga tik tada, kai paskatinimo būdus nuolatos kaitaliosite tarpusavyje, o darbas su Jumis kels tik teigiamas emocijas.